W dniach 13-14.08.2021r. uczestnicy projektu nr RPPD.09.01.00-0523/20 pod nazwą „Klub Seniora” w Starym Rakowie realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa IX. Rozwój Lokalny, Działanie 9.1 Rewitalizacja Społeczna i kształtowanie kapitału społecznego, prowadzony przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Małym Płocku oraz Kolneńskim Stowarzyszeniem „Rodzina”, po raz trzeci wyruszyli na wycieczkę, tym razem dwudniową, aby zwiedzić północne krańce Mazur- Gołdapię i jej okoliczne atrakcje.

Pierwszy dzień wycieczki po interesującej okolicy Gołdapi zwanej Mazurami Garbatymi rozpoczęliśmy od zwiedzania zabytkowych mostów w Stańczykach. Imponującej wielkości zabytki, których budowa rozpoczęła się w 1912 roku zostały zaprojektowane w dolinie w której głębokość dochodzi do 65m. Przed laty Mosty Północy, zwane również Mostami Puszczy Rominckiej , stanowiły odcinek trasy kolejowej Gołdap – Żytkiejmy, zapewniając wyjątkowy taras widokowy dla podróżujących. Następnym punktem w programie wycieczki był przejazd autokarem  do tężni solankowych i pijalni wód mineralnych położonych nad brzegiem jeziora Gołda. Seniorzy z przyjemnością relaksowali się przebywając przy tężniach, czas upływał na wesołych rozmowach i spacerach. Z przyjemnością  próbowali źródlanej wody chlorkowo-sodowo, fluorowej, która w Gołdapi – mieście uzdrowiskowym słynie ze swych właściwości leczniczych .

Czas wolny spędzony na Promenadzie Zdrojowej pozwolił seniorem na zakup pamiątek dla najbliższych oraz zrobienie wielu ciekawych zdjęć. Zmęczeni całodniowym zwiedzaniem udaliśmy się do hotelu Lupus, w którym czekała na nas cudowna kolacja a po niej zasłużony odpoczynek. Drugiego dnia po smacznym śniadaniu, wyjechaliśmy do miejscowości Zatyki gdzie ku zdziwieniu wczasowiczów wzięliśmy udział w bezkrwawym Safari. Na ok. 300 ha ogrodzonej ziemi, w pięknej, zielonej, poprzecinanej licznymi wzniesieniami wodnymi okolicy, mogliśmy  podziwiać stada danieli, jeleni europejskich, muflonów, dzikich owiec auri, lam. Po fascynującej i egzotycznej przygodzie przejechaliśmy do restauracji na Piękną Górę - wzniesienie pod Gołdapią, urokliwe miejsce w którym co niektórzy seniorzy uczyli się po raz pierwszy w życiu grać w kręgle. Obsługa zaserwowała nam na obiad danie regionalne – kartacze, jak wszyscy wiemy Gołdap jest światową stolicę kartacza – nadziewanej pyzy ziemniaczanej. Z kolei deser podano na obrotowej wieży widokowej, na którą wjeżdżaliśmy kolejką górską, z której rozciągała się panorama okolicy. Ku zdziwieniu opiekunów i przewodnika nasi podopieczni spisali się dzielnie, pomimo, że wjazd kolejką nie należał do najłatwiejszych atrakcji dla seniorów.

        Niestety wszystko co dobre szybko się kończy, więc i my musieliśmy ruszyć w drogę powrotną. Około dwugodzinny przejazd minął już tylko na wspomnieniach pięknie spędzonych chwil. Szkoda że piękne chwile trwają tak krótko.